KRS: 0000870180

A jak Alcala Rodney

Urodzony jako Rodrigo Jacques Alcala Buquor 23 sierpnia 1943 w San Antonio, zm. 24 lipca 2021 w Corcoran. Pod koniec liceum mężczyzna wstąpił do wojska. Ostatecznie zwolniono go ze służby ze względu na załamanie nerwowe. Prawdopodobnie już wtedy lekarze zdiagnozowali u niego osobowość narcystyczną i psychopatię.

Kim był Rodney Alcala?

Był amerykańskim seryjny mordercą i gwałcicielem. Został skazany na karę śmierci w Kalifornii w 2010 roku za pięć zabójstw w latach 1977 a 1979. W 2013 roku wyrok Alcala został zwiększony o 25 lat, gdyż przyznał się do dokonania dwóch zabójstw w Nowym Jorku w 1971 i 1977 roku. Zdaniem prokuratury mężczyzna brutalnie znęcał się nad swoimi ofiarami m.in. poprzez duszenie do utraty przytomności, kolejno czekając na ich obudzenie się, ponawiając te czynności częstokroć przed ostatecznym zabiciem ofiar.

Program Telewizyjny

W 1978 roku Alcala brał udział w programie telewizyjnym „Randki w ciemno”, (ang. "The Dating Game"). Program ten ostatecznie wygrał. Można powiedzieć, iż jedna z uczestniczek - Cheryl Bradshaw, oszukała przeznaczenie. Rodney wygrał randkę z Cheryl, jednak ta ostatecznie zrezygnowała z niej, ponieważ twierdziła, że mężczyzna jest bardzo dziwny.

„Zachowywał się naprawdę przerażająco” – oceniła po czasie.

„Był cichy, ale jednocześnie wchodził w zdanie i narzucał się, kiedy tylko chciał, jakby próbował mnie zastraszyć. Okazał się ciężki do polubienia i nieuprzejmy. Nie tylko go nie polubiłam… Okazał się najgorszym potworem, jakiego poznałam”.

Mimo tego, że mężczyzna miał na swoim koncie wyrok za napaść seksualną oraz pobicie ośmiolatki mógł wziąć udział w programie. Powodem tego było brak to, że produkcja nie przeprowadziła rutynowej kontroli uczestników.

W programie Cheryl wybierając kandydata zapytała Alcali, „ jaka jest twoja ulubiona pora dnia?”. Mężczyzna bez zastanowienia odpowiedział, „najlepszą porą dnia jest noc.” Okazało się, że to właśnie wieczorową porą werbował on do swojego domu niewinne kobiety, po czym je gwałcił i dusił. Do 13 września 1978 roku zdążył wyrządzić krzywdę 5 osobą.

Po tym, jak Cheryl zignorowała zaloty Alcala, dokonał on kolejnej zbrodni.

Pierwsza ofiara Alcala

Pierwszą ofiarą Alcala była ośmioletnia Tali Shapiro w 1969 roku, którą mężczyzna porwał, zgwałcił i pobił. Mundurowi znaleźli dziewczynkę w jego mieszkaniu w Hollywood. Alcala jednak zbiegł, dzięki czemu uchronił się wówczas przed aresztem w Nowym Jorku i pod fałszywą tożsamością ( John Berger) dostał się na studia filmowe u Romana Polańskiego na Uniwersytecie Nowojorskim.

Areszt

Finalnie mężczyznę aresztowało FBI. Został deportowany do Kalifornii. Tam skazano go na trzy lata więzienia za molestowanie nieletnich. Po ponad roku Alcala opuścił zakład warunkowo. Ponownej napaści dokonał już dwa miesiące później, tym razem na 13-latce.

Kolejne zbrodnie

Po realizacji odcinka "Randki w Ciemno" w 1979 roku Alcala zgwałcił piętnastolatkę Monique Hoyt, w trakcie jednej z sesji fotograficznych. W czerwcu natomiast bestialsko zabił 12-letnią Robin Samsoe, którą porwał z zajęć baletowych. W swoim lokum gromadził relikwie po ofiarach. Pamiątką po małej Robin były jej kolczyki.

Kara śmierci

Po upływie roku od tragicznej śmierci nastolatki Alcalę skazano na karę śmierci. Lata mijały, a na jaw zaczęły wychodzić przeszłe przestępstwa mężczyzny. W 2004 roku oskarżono Rodneya o morderstwo czterech kolejnych kobiet: 18-letniej Jill Barcomb, 27-letniej Georgii Wixted, 31-letniej Charlotte Lamb i 21-letniej Jill Parenteau.

Podczas pobytu w więzieniu Alcala twierdził, że jest niewinny. Starał się wykazać swoją niewinność w książce własnego autorstwa. 2003 roku prokuratorzy ostatecznie obalił jego tłumaczenia, a analiza DNA stanowiła kluczową pomoc w tym procesie. Testy jednoznacznie potwierdziły, że Alcala był odpowiedzialny za śmierć 12-letniej Samsoe, a także czterech innych morderstw.

Zeznania Tali Saphiro, 8-letniej ofiary Alcala

W trakcie procesu, w nieoczekiwanym zwrocie akcji, jako świadka powołano pierwszą ofiarę Alcali – dorosłą już Tali Saphiro, którą zgwałcił w swoim mieszkaniu w Hollywood. Kobieta zeznała o tamtych wydarzeniach, a ławnicy byli przekonani o winie mężczyzny. W marcu 2010 roku Alcalę skazano po raz trzeci na karę śmierci.

W 2010 roku departament policji w Kalifornii i Nowym Jorku opublikował ponad sto fotografii wykonanych przez Alcalę w celu uzyskania pomocy w zidentyfikowaniu kobiet i dzieci na zdjęciach (około 900 zdjęć, nie mogło zostać opublikowane).

Potencjalna kolejna ofiara

Wśród możliwych ofiar Alcali jest na przykład Pamela Jean Lambson z San Francisco, która zniknęła w 1977 roku. Młoda dziewczyna, mająca wtedy 19 lat, zniknęła po tym, jak poinformowała swoją koleżankę, że spotyka się z fotografem. relacji świadków wynika, że opis fizyczny mężczyzny, z którym widziano kobietę w tamtym czasie, pasuje do Alcali. Jednakże, brak jest dowodów w postaci analizy DNA, które mogłyby potwierdzić winę zabójcy.

Skazanie Alcala

Rodney Alcala zyskał status skazańca oczekującego na egzekucję. W styczniu 2011 roku postawiono go przed sądem pod zarzutem zamordowania dwóch 23-letnich kobiet z Manhattanu – Ellen Hover i Cornelii Crilley. Oskarżony wypierał się, aby wówczas znajdował się w tamtych rejonach. W 2012 roku przetransportowano go do Nowego Jorku, gdzie nadal twierdził, że jest niewinny, aż do grudnia, kiedy to, mając zamiar powrócić do Kalifornii i złożyć apelację dotyczącą wyroku śmierci, przyznał się do obu morderstw. W dniu 7 stycznia 2013 roku sąd skazał Rodneya Alcalę na dodatkowe 25 lat pozbawienia wolności. Od roku 2007 obowiązują przepisy prawne w stanie Nowy Jork, które nie pozwalają na wykonywanie kary śmierci. Rodney Alcala obecnie przebywa w więzieniu stanowym w San Quentin.

Śmierć

Rodney Alcala zmarł 24 lipca 2021 roku z przyczyn naturalnych w więzieniu stanowym Corcoran w Kalifornii. Podczas odbywania kary więzienia zdiagnozowano u mężczyzny antyspołeczne zaburzenie osobowości. Lekarze ocenili, że przyczynami jego zaburzonego zachowania mogły być m.in. porzucenie w dzieciństwie przez ojca i wyrzucenie z wojska.

Źródła:

  1. https://natemat.pl/390607,zabojca-z-randki-w-ciemno-kim-byl-rodney-alcala
  2. https://kobieta.onet.pl/wiadomosci/spotkala-morderce-w-randce-w-ciemno-mial-zdjecia-i-kolczyki-swoich-ofiar/6tkl4n6
  3. https://pl.wikipedia.org/wiki/Rodney_Alcala

Autor: Magdalena Wychowska, wolontariuszka Fundacji Zaginieni

Zdjęcie: Wikipedia

Fundacja ZAGINIENI
chevron-down