KRS: 0000870180

CAMERON HERRIN – Za przystojny, by pójść do więzienia?

18- letni Cameron Herrin podczas zorganizowanego nielegalnego wyścigu zabił kobietę i jej córkę. Film z ogłoszenia wyroku zyskał ogromną popularność, a w Internecie zaczęła się batalia o “sprawiedliwość” dla Herrina.

23 maja 2018 roku, w mieście Tampa w stanie Floryda, Cameron Herrin wraz z przyjacielem zorganizował nielegalny wyścig samochodowy. Z okazji ukończenia szkoły dostał od rodziców Forda Mustanga, którym jechał z prędkością 160 km/h. Na jednym z przejść dla pieszych potrącił kobietę wraz z jej córeczką. Obie zginęły na miejscu. W kwietniu 2021 roku Herrin został skazany na 24 lata więzienia, a jego młodszy kolega przyznawszy się do winy dostał 6 lat pozbawienia wolności i 200 godzin prac społecznych.

Fanki w akcji obronnej

Film z ogłoszenia wyroku zyskał ogromną popularność na mediach społecznościowych, przede wszystkim na TikToku czy Instagramie, a sam Herrin stał się wielbicielem wielu internautek. Kobiety w Internecie zaczęły tworzyć filmy i konta wspierające Camerona, oczekując na zmniejszenie wyroku z powodu tego, że jest... przystojny.     

Matka oskarżonego twierdziła, że dostaje listy, telefony i wiadomości online od wielbicielek syna, a kilka z nich było nadmiernie obsesyjne. Jeden filmik w Internecie wystarczył, by przestępca stał się rozchwytywanym wielbicielem, a internautki uważają wyrok sędziego za zbyt surowy argumentując to tym, że rzekomo jest za młody by spędzić 24 lata w więzieniu      i oczywiście za przystojny.

Pociąg do przestępców, czyli hybristofilia

Opisane tutaj zjawiska zauroczonych internautek można zdefiniować jako zaburzenie, (które nie jest oficjalnie uznane w obowiązujących klasyfikacjach zaburzeń) jako hybristofilia, czyli pociąg seksualny do morderców, gwałcicieli i innych przestępców. Najczęściej dotyczy kobiet między 30 a 40 rokiem życia, a za swoich idoli uznają medialnych, rozsławionych przestępców.


Mimo upływu czasu internautki nadal tworzą konta, a także grafiki takie jak ta powyżej, używając hasztagów, takich jak “justice for Cameron Herrin”. Co ciekawe część kobiet nie uznaje swoich idoli - przestępców za winnych, nawet mimo niezbitych dowodów winy.

Znamy wiele przypadków hybristofilii, a jednym z najbardziej znanych była sprawa Teda Bundy’ego - zabójcy i gwałciciela kobiet, a jego proces sądowy jako pierwszy był publiczny, więc szybko stał się medialny. Dostawał on nawet 200 listów miłosnych codziennie.

Hybristofilia wciąż nie jest wystarczająco dobrze przebadana, natomiast zarówno psychologowie i naukowcy starają badać się te zaburzenie i wyjaśniać, dlaczego kobiety na nie zapadają.

Autor: Wiktoria Michalska

Źródła:

Fundacja ZAGINIENI
chevron-down