KRS: 0000870180

Czym jest mobbing i jak sobie z nim poradzić?

Czasy, w których to szefowie mieli zawsze rację, a pracownicy musieli tylko wykonywać polecenia, często będąc przy tym nękanymi lub obrażanymi, powoli odchodzą w zapomnienie. Niestety, nie zawsze. 

Obecnie dobre relacje na linii pracodawca - pracownik opiera się na wzajemnym szacunku oraz poszanowaniu nie tylko obowiązków, ale także i praw każdej ze stron. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy pracodawca czy też przełożony nie zachowuje się jak należy. Czasem z problemem mobbingu możemy także spotkać się w przypadku pracownika, który jest na równoległym stanowisku, ale nie jest naszym przełożonym. Co zrobić, jeżeli jesteś ofiarą mobbingu w pracy? 

Na czym polega mobbing?

Wyśmiewanie, zaczepki, wyzwiska, napastowanie czy też izolacja wobec innych to najczęstsze elementy mobbingu w miejscu pracy. Zgodnie z art. 94 kodeksu pracy mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika albo skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie, izolowanie lub wyeliminowanie go z zespołu współpracowników.

Musisz także wiedzieć, że nie każdy konflikt czy też problem w pracy jest mobbingiem. Warto pamiętać, że aby mówić o tym zjawisku, muszą być spełnione dwa warunki: długotrwałość oraz uporczywość. Świadomość ta jest o tyle istotna, że to właśnie na ofiarach mobbingu będzie leżał obowiązek udowodnienia tego, że był wobec nich stosowany.

Praca w życiu człowieka ma ogromne znaczenie ponieważ przynosi nam pieniądze, bez których trudno się obyć. Nie można jednak stawiać pracy ponad wszystko, ponad swoje zdrowie psychiczne. Świadomość w naszym społeczeństwie na temat zagadnienia mobbingu znacząco rośnie. Trzeba ją cały czas pielęgnować i wspierać, ponieważ problem ten dalej jest bardzo aktualny. Jeżeli więc jesteś ofiarą mobbingu, musisz się temu sprzeciwić, bo swoje zdrowie musisz stawiać wyżej niż strach przed agresorem.

Jak udowodnić mobbing w pracy?

O tym, czy w miejscu pracy doszło do mobbingu, zadecyduje ostatecznie sąd. Z mojego doświadczenia zawodowego wynika, że tego typu sprawy rzadko kiedy należy do łatwych oraz załatwianych szybko. Wymagają one wykonania wielu ustaleń, zweryfikowania dowodów oraz przesłuchania zazwyczaj licznych świadków.

Jak już wcześniej wspomniałem, obowiązek udowodnienia mobbingu leży po stronie ofiary. Walka ze sprawcą jest bardzo trudna. Ofiara musi się więc dobrze przygotować zbierając wszelkie dowody związane z tym zjawiskiem. Osobiście na pewno radziłbym, aby nie pozostawać biernym wobec sytuacji, która nas dotyka i bronić się, wyrażając sprzeciw na tego typu działanie. Człowiek, który nas nęka powinien poznać nasze stanowisko oraz konsekwencje, jakie go czekają. 

Warto także w otoczeniu naszej pracy znaleźć osoby, które nam pomogą. Jeżeli mobbing wobec nas stosowany jest ze strony równoległego pracownika i rozmowa z nim nic nie dała, należy porozmawiać z przełożonym - może on nie wiedzieć o tym, co dzieje się za jego plecami. Jeżeli to jednak właśnie szef stosuje wobec Ciebie mobbing, masz kilka wyjść. Pierwszym jest porzucić pracę i dać sobie spokój, co jest rozwiązaniem bezpiecznym, ale nie dającym jednak żadnego poczucia sprawiedliwości. Co więcej, pozwalającym, aby to negatywne zjawisko dalej funkcjonowało. Drugim jest szukanie innych pracowników, aby wspólnie sprzeciwić się takim działaniom. Nie bez powodu mówi się, że w grupie siła - daje ona większe poczucie bezpieczeństwa. 

Bardzo ciekawym zjawiskiem jest także mobbing w dobie pandemii i zdalnej pracy. Wiele osób zapewne powie, że zjawisko to ustało, ponieważ ludzie nie spotykają się twarzą w twarz. Nic bardziej mylnego: w mojej ocenie o wiele łatwiej dręczyć ludzi zza klawiatury, gdy nie mamy z nimi bezpośredniej interakcji. Często to właśnie wtedy osoba mobbingującą jest o wiele bardziej śmiała w swoich działaniach.

5 rad dotyczących walki z mobbingiem w miejscu pracy

  1. Sprawdź politykę walki z mobbingiem w swojej firmie. Wiele firm posiada odpowiednie procedury oraz metodyki zgłaszania i działania w przypadku, gdy staniesz się ofiarą. Warto z nich skorzystać.
  2. Porozmawiaj ze swoimi przełożonymi lub działem HR. Sprawę mobbingu należy zgłosić jak najszybciej, aby móc zawczasu jej przeciwdziałać. 
  3. Nie bądź ofiarą. Łatwo radzić, jednak musisz pamiętać, że to nie Ty masz problem, a agresor, który stosuje wobec Ciebie mobbing. Nie trać swojego poczucia wartości tylko dlatego, że ktoś łamie prawo.
  4. Bądź profesjonalny i nie kryj problemów. Jeżeli problem mobbingu się pojawił, nie należy się z nim kryć. Trzeba mówić o nim głośno, a przede wszystkim wyrażać jasny sprzeciw wobec sprawcy. 
  5. Zbieraj dowody. Jeżeli okaże się, że będziesz musiała iść do sądu, zbieraj wszelkie dowody świadczące o tym, że wobec Ciebie stosowany był mobbing.
Fundacja ZAGINIENI
chevron-down