Policja co roku odnotowuje około 9 tys. ucieczek dzieci i młodzieży. Przypadki te nasilają się w okresie wakacyjnym, jednak niewielu nastolatków “uciekinierów” zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństwa, jakie przed nim staje. Przeczytaj ten artykuł i przekonaj się sam, że to nie jest najlepszy pomysł!
Przytłacza Cię codzienność? Nie czujesz sprawczości nad swoim życiem?
Czujesz bezradność i nie rozumiesz dlaczego przydarzyło się coś właśnie Tobie?
Czy może czujesz się samotny i nie masz z kim porozmawiać?
Nie widzisz już żadnej możliwości rozwiązania i myślisz o ucieczce?
A może chcesz przeżyć przygodę?
Uciekając z domu, prawdopodobnie myślisz, że Twoje problemy samoistnie się rozwiążą. Jednak jest to tylko pozorne wyjście z trudnej sytuacji. Takim sposobem możesz sobie dołożyć więcej kłopotów.
Osoby z Twojego najbliższego otoczenia są zmartwione i zdezorientowane.
Z tego względu najprawdopodobniej ktoś z Twoich bliskich zgłosił Twoje zaginięcie i z powodu wieku jesteś poszukiwany w trybie priorytetowym.
W przypadku, gdy masz problemy, które Cię przytłaczają, z którymi czujesz, że sobie nie radzisz, przeanalizuj czy nie masz wokół siebie ludzi, którym możesz zaufać. Może to być każda osoba dorosła, która uważasz, że jest godna zaufania, przy której czujesz się bezpiecznie. W momencie, gdy dojdziesz do tego, że nie ma w Twoim środowisku takiej osoby zgłoś się na policję. W obowiązkach funkcjonariusza policji jest wysłuchanie Cię i zareagowanie w odpowiedni sposób. Nie zwlekaj z wołaniem o pomoc.
To co miało być przygodą albo rozwiązaniem problemów, może mieć bardzo niebezpieczne konsekwencje
Na swojej drodze możesz spotkać ludzi, którzy mają złe intencje wobec Ciebie. Są to ludzie, którzy sprawiają wrażenie pomocnych i życzliwych a w rzeczywistości chcą wykorzystać sytuację, w której się znajdujesz.
Brak pieniędzy. W końcu przyjdzie taki moment, że zacznie Ci brakować pieniędzy nawet na podstawowe potrzeby tj. jedzenie. Jako osoba niepełnoletnia nie możesz podjąć legalnie pracy bez zgody rodzica lub opiekuna.
Będziesz musiał znaleźć sobie miejsce do spania. Po ucieczce z domu musisz zapewnić sobie miejsce, w którym spędzisz noc. W takiej sytuacji będziesz musiał albo kłamać albo narażać się na jeszcze większe niebezpieczeństwo.
Możesz być poszukiwany przez Policję. Informacje o Twoim zaginięciu będą pojawiać się w różnych miejscach przestrzeni publicznej ale też w mediach społecznościowych. Będziesz zmuszony do ciągłego ukrywania się.
Ucieczka z domu jest jak ucieczka w alkohol i inne używki – nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem. Pozornie mogą wydawać się dobrą odskocznią od rzeczywistości jednak jest zupełnie odwrotnie – mogą spowodować u Ciebie przykre konsekwencje.
Możesz paść ofiarą sekty. Dla członków takich grup Twoja trudna sytuacja jest tylko dobrą okazją aby przekonać Cię do dołączenia do ich stowarzyszenia. Składają nierealne obietnicy i wymuszają na Tobie zależność, z której ciężko później się wycofać.
Znasz kogoś, kto planuje ucieczkę?
Co robić jak wiesz, że twój kolega, koleżanka czy znajomy chce uciec? Jesteś dojrzały i świadomy, że ucieczka to nie przygoda tylko nieodpowiedzialna zabawa i nie wiesz jak odradzić znajomym niebezpiecznego pomysłu? A może ktoś z twoich kolegów nie radzi sobie z narastającymi trudnościami i chce uciec od problemów i nie wiesz jak pomóc? Najważniejsze, to zachowaj spokój, emocje, które Ci teraz towarzyszą nie pomogą.
Z każdej sytuacji można znaleźć dobre rozwiązanie. Dam Ci teraz kilka rad, którymi możesz się kierować.
Spotkałeś się pewnie z dylematem, czy powiedzieć komuś o tym, że ktoś planuje ucieczkę. Borykasz się z decyzją czy na pewno to nie będzie zdrada sekretu, utraty zaufania z przyjacielem bo przecież nie chcesz stracić swojej bliskiej osoby, rozumiem. Ta osoba jest dla Ciebie ważna i nie chcesz jej stracić, zdradzając komuś jego tajemnicę, którą powierzył Ci w zaufaniu. Pamiętaj o tym, że bezpieczeństwo jest priorytetem.
1. ROZMOWA
Uważnie wysłuchaj, czasem sama rozmowa, fakt, że ktoś ma możliwość “wygadania się” są pokrzepiające.
Nie oceniaj, bo nigdy nie wiesz jak Ty byś się zachował na miejscu danej osoby.
Nie lekceważ słów i planów.
Okaż zrozumienie.
Pokaż swoją perspektywę i swoje argumenty osoby, która nie jest bezpośrednio związana z problemem czy planem przygody.
2. ŚWIADOMOŚĆ
Uświadom swojego rozmówce o konsekwencjach, niebezpieczeństwie jakie na niego czeka.
Przypomnij mu, że bezpieczeństwo, zdrowie jest najważniejsze.
Zaproponuj, aby nie podejmował decyzji pod wpływem emocji, dał sobie czas na przemyślenie decyzji.
3. NIE JESTEŚ SAM!
Zapewnij go, że nie jest sam, tylko ma Ciebie. “Może być cały świat przeciwko Tobie, ale Ty nie jesteś sam, bo masz mnie.”
Poczucie, że nie jesteś sam z problemem daje otuchę i burzy poczucie samotności.
4. ODPOWIEDZIALNA DECYZJA
Jeśli to konieczne zgłoś sprawę komuś, starszemu czy specjaliście. Jest przede wszystkim odważa decyzja.
Stawiając na pierwszym miejscu bezpieczeństwo swojego znajomego, wykazujesz się niezwykłą troską i dojrzałością.