KRS: 0000870180

Richard Chase – Dracula Killer

Pan doktor może potwierdzić, że raz nawet rzuciłem się na niego, chcąc zregenerować swoje siły witalne za pośrednictwem jego krwi. Wyszedłem w tym rozumowaniu z zasady biblijnej „Albowiem krew, to życie”.

Bram Stoker, Drakula

Kim są a może bardziej, czym są żyjące nocą, łaknące ludzkiej krwi potwory, wszyscy dobrze wiemy.

Tak samo jak to, że nie istnieją. Chociaż tutaj, gdybyśmy zatopili się w historii tego mitu, zauważylibyśmy, że rozczłonkowując wampira spotykamy się z kilkoma jednostkami chorobowymi, które wyrosły w ciemnych czasach i stworzyły najsłynniejszego bohatera horroru. I owszem, rzadkie schorzenie, jakim jest porfiria, nie łączy się w żaden sposób z przerażającym krwiopijcą.

Ale już Syndrom Renfielda budzi takie skojarzenie.

Zwłaszcza, gdy poznamy historię pewnych wydarzeń z 1977 i 1978 roku w Kalifornii – czyli okresu, w którym Richard Chase zamordował sześć osób i następnie wypił ich krew.

Syndrom Renfilda inaczej znany jako wampiryzm kliniczny nie występuje ani w ICD 10[1] ani DSM-5[2] jako wyszczególnione przypadłość.  Jeśli już się pojawia do bardziej w obrębie urojeń występujących w schizofrenii[3] lub w kontekście parafilli (zaburzeń preferencji seksualnej). Nie zamienia to jednak faktu że syndrom ten jest fascynujący i działa na wyobraźnię.

Szukając definicji możemy się spotkać z rozumieniem wampiryzmu klinicznego jako: „wszelakich aktów seksualnych lub agresywnych występujących niezależnie od tego, czy dokonano odsysania krwi na zmarłym lub umierającym” albo „jako akt pobierania krwi z obiektu (zazwyczaj miłości) i odbieranie wynikającego z tego podniecenia seksualnego i przyjemności."

Trochę inaczej podszedł do tego H. Prins, tworząc klasyfikację syndromy Renfielda gdzie wyróżnił:

  1. Kompletny wampiryzm obejmujący spożycie krwi, aktywność nekrofilową i nekrosadyzm.
  2. Wampiryzm, w którym spożycie krwi lub spożycie martwego mięsa nie jest oczywiste, podobnie jak czysta nekrofilia[4].
  3. Wampiryzm bez udziału śmierci.
  4. Autowampiryzm, czyli spożywanie własnej krwi.

Obecnie w literaturze naukowej występuje kilka przypadków opisanie objawów występujących u pacjentów mogących sugerować syndrom Renfielda.

A wgłębiając się w historię Richarda Chase nasuwa się on od razu. Zwłaszcza, gdy zdamy sobie sprawę, że u Chase zdiagnozowano schizofrenię paranoidalną.

Richard Chase urodził się 23 maja 1950 roku w Santa Clara County  w Kalifornii.

Jako syn Beatrice i Richarda Chase'a seniora. Pochodził z modelowej rodziny z Ameryki lat 50., w pewnych źródłach nawet można znaleźć określenie – typowa dysfunkcyjna rodzina z lat 50. Może to oznaczać, że występowały w niej problemy ekonomiczne lub przemoc.

Richard wychowywał się w ciężkich warunkach.

Często bił go ojciec, a także matka, która ze względu na chorobę psychiczną była niestabilna. On sam nierzadko będzie podkreślał przemoc ze strony matki. Niektórzy autorzy uważają, że problemy występujące w rodzinie Chase'a dołożyły cegiełkę do ukształtowania się go, a w pewnym stopniu stworzyły reakcję łańcuchową kończącą się morderstwami.

Inni natomiast negują to twierdząc, że w rodzinie Chase wcale nie dochodziło do skrajnych aktów przemocy. Na pewno można zaznaczyć, że Chase już od najmłodszych lat wykazywał zachowania niepokojące.

Od ok. 10 roku życia można było u niego zauważyć zestaw zachować obejmujących triadę Mcdonalda[5], czyli enurezę (mimowolne moczenie się), podpalanie i okrucieństwo wobec zwierząt.

Przed tym okresem Chase przez grono pedagogiczne i postronne osoby uważany był za miłe i dobre dziecko.

To właśnie na początku okresu adolescencji[6] zaczęły wykształcać się u niego fascynacja wobec ognia i zabijania zwierząt.  W pewnym momencie ilość zabitych zwierząt w sąsiedztwie Chase wzrosła do takiego poziomu, że brak zwierząt został zauważany przez sąsiadów.

Zachowanie Chase'a zrzucono na drugi plan.

W jego rodzinie zaczęły pojawiać się coraz większe problemy finansowe skutkujące w pewnym momencie koniecznością przeprowadzenia się do mniejszego domu. A później separacją jego rodziców.

We wczesnych latach liceum zaczęły pojawiać się pierwsze sygnały świadczące o rosnących w Chase problemach psychicznych.

W tym okresie zauważalne jest wycofanie społeczne, zmniejszenie dbałości o higienę i brak porządku w pokoju. Na dodatek wtedy rozpoczęło się eksperymentowania Chase'a z narkotykami. W tym okresie zauważamy także pojawienie się problemów alkoholowych oraz braku poszanowania dla prawa i problemy z erekcją.

Te ostatnie staną się przyczyną pierwszej wizyty u psychiatry w wieku 18 lat.

Jednocześnie lekarz nie uznał za konieczne umieszczenie Chase'a w szpitalu psychiatrycznym, mimo podejrzenia choroby psychicznej. Jedynie spróbował wytłumaczyć impotencję tłumieniem gniewu, który to miał być kierowany w kierunku kobiet.

Po tym czasie Chase spróbował swoich sił w college'u a także zatrudnił się w kilku miejscach.

Jednakże nigdy nie trwało to dłużej niż kilka dni. Jest to też moment, w którym Chase coraz mniej dba o siebie, jego włosy są coraz dłuższe a on chudszy niż wcześniej. Z każdym tygodniem uzależnienie od narkotyków się pogłębia, tak jak kiełkująca w nim schizofrenia.

Przykładem coraz bardziej rozwijającej się choroby jest chociażby podróż Chase'a do Utah, w trakcie której trafił do szpitala. Twierdził, że jego żołądek jest do góry nogami. Coraz wyraźniejsze urojenia skutkowały wizytą w szpitalu psychiatrycznym, gdzie wreszcie zdiagnozowano u niego schizofrenię paranoidalną

To właśnie po raz pierwszy na oddziale psychiatrycznym w Baverly Manor został okrzyknięty Drakulą.

Spowodowane to było tym, że Chase często mówił o krwi i zabijaniu królików. Kilkukrotnie znaleziono go ze śladami świeżej krwi na twarzy. Mimo tego, że pielęgniarki obawiały się pacjenta, w październiku 1976 roku Chase opuścił mury Baverly Manor.

Mimo początkowego radzenia sobie, dzięki pomocy rodziców choroba Chase po krótkiej remisji wróciła.

Urojenia i pociąg do krwi poskutkowały w sierpniu 1977 roku dziwną sytuacją. Policjanci znaleźli Chase'a nagiego i pokrytego krwią. W jego aucie znajdowała się butelka z czerwoną cieczą. Wyniki analizy potwierdziły, że krew należała do krowy. Zarzuty zostały oddalone a Chase zwolniony z aresztu.

Za cztery miesiące Richard Chase zabije swoją pierwszą ofiarę.

29 Grudnia był prawdopodobnie zwykłym dniem dla Ambrose Griffina.

Skończyły się święta Bożego Narodzenia, a za kilka dni miał być nowy rok. Nic niepokojącego nie zwiastowało wydarzeń tego dnia. 51 latek pojechał rano do sklepu zrobić niewielkie zakupy.

Gdy wróci do domu i zacznie je wypakowywać z auta Chase postrzeli go w szyje.

Ambrose Griffin umrze na swoim podjeździe w otoczeniu walających się na ziemi zakupów. Później dowiemy się, że Chase wyciął z gazety artykuł na temat morderstwa i go zachował.

Minął miesiąc, Sacramento pogrążone w zimnie już po mało zaczęło zapominać o śmierci Ambrosa Griffina. Nastał 23 stycznia, gdy Chase przechadzając się po sąsiedztwie włamał się do kilku domów.

W jednym z nich mieszka 22 letnia Theresa Wallin, jest w 12 tygodniu ciąży.

Planuje właśnie wyrzucić śmieci, gdy Chase przekręca klamkę i otwiera jej drzwi frontowe. Spojrzą na siebie, Chase postrzeli Theresę. Pierwsza kula trafia w jej prawą rękę, druga w czaszkę, a trzecia kula w lewą skroń. Następnie Chase gwałci kobietę, by później usunąć kilka narządów i wypić jej krew z pudełka po jogurcie.

27 stycznia 1978 roku, jedynie cztery dni po morderstwie Theresy Wallis, Chase wtargnął do domu przy Merrywood Drive 3207.

Tam zamordował cztery osoby:

  1. Pięćdziesięciodwuletniego Daniela Meredith, który został postrzelony w głowę.
  2. Trzydziestoośmioletnią Evelyn Miroth, która to została zabita i okaleczona, a następnie Chase usunął kilka jej organów i zgwałcił.
  3. Sześcioletniego Jasona Miroth, syna Evelyn. Został postrzelony w głowę.
  4. Dwudziestodwumiesięcznego Davida Ferreirę, którego ciało Chase zabrał ze sobą. Pokiereszowane zwłoki dziecka zostaną odnalezione 23 marca w kartonowym pudle na parkingu.

Richard Trenton Chase został złapany 28 stycznia.

Później dwóch psychiatrów przesłuchujących Chase'a stwierdzi, że nie okazywał wyrzutów sumienia ani poczucia winy. Do dokonanych przez siebie morderstw podchodził bez emocji.

Proces rozpoczął się 2 stycznia 1979 roku i trwał cztery miesiące.

Chase nie przyznał się do winy. Jego linią obrony była niepoczytalność, spowodowana chorobą psychiczną. Biegli Psychiatrzy uznali jednak że był poczytalny w trakcie dokonywania morderstwa.

8 maja 1979 roku Chase'a uznano za winnego i skazano go na karę śmierci.

Swoje ostatnie dni miał spędzić w murach więzienia stanowego San Quentin.  Jednakże 28 Grudnia 1980 Richard Trenton Chase popełnił samobójstwo zażywając wcześniej odkładane przez okres 3 tygodni leki, które przyjmował na depresję.

Richard Chase cierpiał na schizofrenię paranoidalną, był uzależniony od narkotyków, miał też rys zaburzeń osobowości.

Od okresu wczesnej adolescencji wykazywał niepokojące objawy sugerujące kiełkujące w nim problemy psychiczne. Mimo tego, że na swojej drodze trafił kilkakrotnie na oddział psychiatryczny to nie uchroniło to przed późniejszymi wydarzeniami.

Czy może to sugerować, że dłuższe osadzenie na oddziale nie dopuściłoby do morderstw?

Ciężko jednoznacznie to stwierdzić. Z jednej strony mamy osobę z widocznymi i silnymi urojeniami oraz problemami z funkcjonowaniem w społeczeństwie. Z drugiej jednak biegli psychiatrzy uznali Chase poczytalnym. Samo zeznania Chase (przytoczone poniżej) w dużej mierze właśnie sugeruje świadomość tego, co się wydarzało.

Richard otwarcie mówi, że dopuścił się zabójstwa.

Jednocześnie zauważamy nie skupianie się na jednym wątku i poruszanie tematów w ogóle niezwiązanych z morderstwami. To sugeruje, że prawdopodobnie mamy do czynienia z ze zmianą treści myślenia, która jest jednym z charakterystycznych objawów schizofrenii.

 „Pierwsza osoba, którą zabiłem, była rodzajem wypadku. Mój samochód się zepsuł. Chciałem odejść, ale nie miałem transmisji. Musiałem dostać mieszkanie. Matka nie wpuściła mnie na Boże Narodzenie. Zawsze wcześniej pozwalała mi przyjść na Boże Narodzenie, zjeść kolację i porozmawiać z nią, moją babcią i siostrą. Tamtego roku nie wpuściła mnie, a ja strzeliłem z samochodu i kogoś zabiłem. Za drugim razem ludzie zarobili dużo pieniędzy i byłem zazdrosny. Byłem obserwowany i zastrzeliłem tę panią – wypuściłem z niej trochę krwi. Poszedłem do innego domu, wszedłem, była tam cała rodzina. Zastrzeliłem całą rodzinę. Ktoś mnie tam widział. Widziałem tę dziewczynę. Zadzwoniła na policję i nie byli w stanie mnie zlokalizować. Dziewczyna Curta Silvy – zginął w wypadku motocyklowym, tak jak kilku moich znajomych, i wpadłem na pomysł, że zginął przez syndykat, że był w mafii i sprzedawał narkotyki. Jego dziewczyna pamiętała o Curcie – próbowałem zdobyć informacje. Powiedziała, że ​​wyszła za kogoś innego i nie chce ze mną rozmawiać. Cały syndykat zarabiał na tym, że moja mama mnie otruła. Wiem, kim oni są i myślę, że można to ogłosić w sądzie, jeśli uda mi się zebrać wszystkie części, tak jak miałem nadzieję".

Autor: Martyna Tokarczyk, wolontariuszka Fundacji Zaginieni

Zdjęcie: Füssli J. H., Nocna mara, Detroit Institute of Arts 1781

Bibliografia:

Baffling Documentaries, Serial Killer Richard Chase Documentary.

Jaffé P.D., DiCataldo F, Clinical vampirism: blending myth and reality, "The Bulletin of the American Academy of Psychiatry and the Law", tom 22, nr 4, 1994.

Nel, H.T., Richard Trenton Chase: A Psychobiography of the “Dracula Killer”, Bloemfontein 2014.

Seligman M.E.P., Walker E.F., Rosenhan D.l., Psychopatologia tłum. Gilewicz J., Wojciechowski A., Poznań 2013.

Stoker B., Drakula, tłum. Myśliwy A., Warszawa 2021.

Storey A., Strieter C., Tarr C., Thornton K. Richard Trenton Chase. "Dracula Killer". “The Vampire of Sacramento” Radford 2005.


[1] ICD 10 – międzynarodowa klasyfikacja chorób i procedur medycznych, stworzona przez Światową Organizacje Zdrowia.

[2] DSM-5 – klasyfikacji zaburzeń psychicznych Amerykańskiego Towarzystwa.

[3] Zaburzenia schizofreniczne charakteryzują się na ogół podstawowymi i charakterystycznymi zniekształceniami myślenia i percepcji oraz niewłaściwymi lub stępionymi afektami. Jasna świadomość i zdolności intelektualne zazwyczaj się utrzymują, chociaż z biegiem czasu mogą ewoluować pewne deficyty poznawcze. Do najważniejszych zjawisk psychopatologicznych należą echo myśli; wstawianie lub wycofywanie myśli; nadawanie myśli; urojona percepcja i urojenia kontroli; wpływ lub bierność; halucynacyjne głosy komentujące lub omawiające pacjenta w trzeciej osobie; zaburzenia myślenia i objawy negatywne (ICD 10).

[4]  Nekrofilia – zaburzenie preferencji seksualnych; stan, w którym bodźcem stymulującym seksualnie mogą być jedynie ludzkie zwłoki. Skłonność ta może być jednak wygeneralizowana do wszystkich obiektów, które danej jednostce kojarzą się ze śmiercią bądź zwłokami (np. śpiące osoby).

[5] Trójelementowy zestaw zachowań obejmujący enurezję, podpalanie i okrucieństwo wobec zwierząt. Współwystępowanie tychże zachowań w okresie młodości interpretuje się jako sygnał rozwijającej osobowości patologicznej lub antyspołecznej.

[6] Wiek młodzieńczy, okres, w którym rozpoczyna się dorastanie mniej więcej między 10/13 do 18/20 roku życia.

Fundacja ZAGINIENI
chevron-down