KRS: 0000870180

Zasady bezpiecznych powrotów do domu

Każdy z nas od czasu do czasu lubi gdzieś wyjść. To naturalne. Wychodzenie do znajomych, na imprezę, spacer, do pracy lub w jakimkolwiek innym celu, jest elementem codzienności większości z nas. Czy kiedykolwiek wychodząc z domu zastanawialiście się, jak do niego wrócicie i czy Wasz powrót będzie bezpieczny? Z pewnością rozważaliście różne warianty transportu i porę, o której wrócicie. Późniejsze myśli zwykle dotyczą już tego, co musimy zrobić, gdy przestąpimy próg domu. Ale czy wyobrażaliście sobie, jakie zagrożenia towarzyszą powrotom, szczególnie tym po zmroku i co powinniście zrobić, aby ich uniknąć?

Przy okazji spotu fundacji Zaginieni „Nie wracam sam, nie wracam sama”, pragnę przedstawić Wam 10 zasad bezpieczeństwa, których stosowanie, choć nie zniweluje zagrożenia do zera, ograniczy je do minimum. 

  1. Nie podejmuj decyzji o powrocie w sposób spontaniczny. Przemyśl alternatywny plan powrotu na wypadek, gdyby „plan A” nie wypalił. Planujesz powrót taksówką? Weź pod uwagę to, że kierowca może zawieźć Cię w nieodpowiednie miejsce. Udostępniaj lokalizację bliskiej Ci osobie oraz pozostawaj z nią w kontakcie. 
  2. Zawsze, gdy tylko masz taką możliwość, wracaj w towarzystwie osób, które dobrze znasz i darzysz zaufaniem. Jeśli przebywasz gdzieś sam/sama, poproś kogoś, komu ufasz, aby Cię odebrał.
  3. Miej przy sobie telefon z naładowaną baterią. Na nocną zmianę, do pociągu, czy na imprezę zawsze zabieraj ze sobą ładowarkę lub powerbank.
  4. #Niewracamsam #Niewracamsama nie oznacza „wracam z kimś obcym”. Nie pozwól, aby nieznajoma osoba towarzyszyła Ci w drodze do domu, nawet, jeśli wydaje się być osobą o dobrych intencjach.
  5. Jeśli wracasz do domu pod silnym wpływem alkoholu, poinformuj o tym fakcie bliskie osoby obecne razem z Tobą na imprezie i poproś, aby wróciły razem z Tobą. Stosuj także wszystkie pozostałe środki bezpieczeństwa. Alkohol sprawia, że się otwieramy. Staraj się pamiętać, aby podczas powrotu nie nawiązywać kontaktu z obcymi ludźmi. 
  6. Nocą zamiast komunikacji miejskiej wybierz transport samochodowy. Jeśli decydujesz się na powrót taksówką, zamów ją telefonicznie pod wskazany adres zamiast wsiadać do jednego z samochodów czekających na postoju. 
  7. Jeśli wracasz własnym samochodem, wsiadając do niego rozejrzyj się, a po wejściu do środka, upewnij się, że zamknąłeś wszystkie drzwi. 
  8. Jeśli podczas powrotu do domu widzisz coś niepokojącego, co sprawia, że czujesz się zagrożony/a, nie bój się głośno krzyczeć. Od razu dzwoń też na policję opisując miejsce, w którym się znajdujesz i informując o zdarzeniach.
  9. Zawsze miej przy sobie podstawowe środki samoobrony jak gaz pieprzowy. Pamiętaj jednak, aby nigdy nie służyły do ataku. 
  10. Podczas nocnego powrotu do domu omijaj skróty w postaci lasów, zaciemnionych miejsc i innych pustych przestrzeni, w których nie otrzymasz pomocy. Zawsze wybieraj dobrze oświetlone alejki, chodniki w pobliżu ruchliwych miejsc i przestrzenie, w których często pojawiają się przechodnie. 

Pamiętaj! Niebezpieczeństwa towarzyszące samotnym powrotom do domu są realne, a stosowanie pewnych form zabezpieczeń, takich jak wracanie w zaufanym towarzystwie, jest przejawem wyobraźni i trzeźwego patrzenia na istniejące zagrożenia. 

To, że nigdy nie przytrafiło Ci się nic złego, nie oznacza, że niebezpieczeństwa Cię nie dotyczą.

To, że jesteś dobrym człowiekiem o czystych intencjach, nie oznacza, że na Twojej drodze zawsze będą stawać tacy sami ludzie. 

Bądź odpowiedzialny/a i świadomy/a tego, że Twoja nieprzemyślana decyzja może zostać wykorzystana przez człowieka o złych intencjach. 

Samotny nocny powrót do domu grozi nie tylko zaatakowaniem przez oprawcę, lecz także sprzyja nieszczęśliwym wypadkom. W grupie poczucie bezpieczeństwa oraz jego realny poziom wzrasta. 

#niewracamsam #niewracamsama

Fundacja ZAGINIENI
chevron-down