KRS: 0000870180

Bezpieczne wakacje seniora

Emerytura to świetny czas na wyruszenie w podróż. To czas, w którym bieg życia powoli ustaje i przeradza się w spokój, pozwalający na realizowanie najskrytszych marzeń. Zanim jednak ruszysz w podróż, niezależnie czy daleką czy bliską, zapoznaj się z kilkoma wskazówkami, które dla Ciebie przygotowałem.

Niech Twoje wakacje będą ciekawe ale przede wszystkim bezpieczne.

 Przed wyjazdem oceń swoje możliwości. Nie lekceważ swojego stanu zdrowia. Ważne jest, aby przeprowadzić taką ocenę pod kątem fizycznym i psychicznym.

Oto kilka wskazówek dla Ciebie:

 1. Porozmawiaj ze swoim lekarzem. Powiedz swojemu lekarzowi gdzie się wybierasz oraz co będziesz robić. Może warto przed podróżą zrobić badania kontrolne, aby sprawdzić Twój stan zdrowia?
 2. Przygotuj lekarstwa. Jeżeli na stałe przyjmujesz lekarstwa i suplementy, zrób ich listę oraz wypisz sobie czas dawkowania. Zdarza się, że torby podróżne giną, dlatego zabierz ze sobą więcej lekarstw oraz umieść je w dwóch lub większej liczbie miejsc, aby uniknąć sytuacji, w której tracisz do nich dostęp. Leki trzymaj zawsze w oryginalnych opakowaniach. Podróżując samolotem pamiętaj, żeby lekarstwa trzymać w torbie podręcznej, aby nie okazało się, że w trakcie lotu musisz je przyjąć, a znajdują się w luku bagażowym. 
 3. Dbaj o higienę. Pamiętaj o częstym myciu rąk. Używaj środka odkażającego, zwłaszcza jeżeli dotykałeś/aś jakichkolwiek elementów publicznych. 
 4. Zawsze posiadaj przy sobie wodę. Czy jest zimno, czy też nie odczuwasz gorąca, zawsze pamiętaj, aby pić dużo wody. Odwodnienie jest bardzo niebezpieczne i wbrew powszechnej opinii stanowi zagrożenie także zimą.
 5. Wybierz odpowiednie miejsce wycieczki. Zanim zdecydujesz się gdzie jedziesz, sprawdź czy wszystko co zastaniesz na miejscu, będzie Ci odpowiadać. Zwróć uwagę na infrastrukturę, pogodę, opiekę medyczną oraz przede wszystkim na to, czy miejsce jest bezpieczne. 
 6. Ubezpieczenie. Gdziekolwiek jedziesz, wykup ubezpieczenie i sprawdź co ono obejmuje. Zwróć uwagę na takie aspekty jak rozszerzony pakiet medyczny lub ubezpieczenie bagażu. Wybór jest kwestią indywidualną, tym bardziej powinien być poprzedzony odpowiednim rozeznaniem.
 7. Nie chwal się zbytnio wyjazdem. O wyjeździe poinformuj tylko najbliższych. Zbytnie chwalenie się podróżą, szczególnie, jeżeli mieszkanie pozostanie puste, to zaproszenie złodziei do środka. Daj zaufanej osobie klucze do domu, aby sprawdziła co się z nim dzieje podczas Twojej nieobecności. Pomyśl o zakupie systemu typu Smart Home, z możliwością zdalnego włączania i wyłączania światła, dzięki czemu osobom z zewnątrz będzie się wydawało, że ktoś stale przebywa w domu. Tego rodzaju rozwiązania nie są najtańsze, ale mimo to ich koszt jest znacznie niższy niż straty, które można ponieść w wyniku kradzieży.
 8. Uważaj co jesz. Szczególnie jeżeli ruszasz w dalekie miejsce i możesz nie być przyzwyczajony/a do lokalnej kuchni. Lepiej ograniczyć do minimum ciężkie, pikantne lub nieświeżo wyglądające produkty. Pamiętaj także, aby sprawdzić jakie leki nie mogą być przyjmowane z danymi produktami spożywczymi.
 9. Gotówkę trzymaj w kilku miejscach. Nie noś ze sobą drogich rzeczy. Trzymanie gotówki i kart kredytowych w jednym miejscu to zły pomysł. W razie kradzieży strata obejmuje wszystko, co posiadasz. Nie warto też afiszować się drogą biżuterią, która przyciąga uwagę przestępców. 
 10. Dobre obuwie i wygodna odzież to podstawa. Ochrona głowy przed przegrzaniem to podstawa. Wygodne, płaskie buty, które wcześniej „rozchodziłeś/aś” to klucz przyjemnych wakacji. 
 11. Bądź w kontakcie. Jeżeli podróżujesz w pojedynkę, informuj bliskich gdzie jesteś i jakie masz plany. Pamiętaj aby mieć zawsze przy sobie telefon komórkowy. Sprawdź czy sieć, w której masz swój telefon, będzie działać w kraju, do którego wyjeżdzasz. 
 12. Rozważ wycieczkę grupową. Warto rozważyć tę możliwość. Jest to bezpieczniejsze rozwiązanie, a dla niektórych także przyjemniejsze, ponieważ w towarzystwie lepiej się podróżuje. 

DKDetektyw dla Fundacji Zaginieni

Fundacja ZAGINIENI
chevron-down